Zakład Lecznictwa Stomatologicznego

ABC... Dental

Sosnowiec, ul. Witkiewicza 16, tel: 32 294 15 87, 517 066 817

E-mail: poczta@abcdental.pl

Certyfikat Colgate

Profilaktyka

Profilaktyka (zapobieganie) ma na celu ochronę uzębienia przed szkodliwymi czynnikami tak, aby utrzymać zdrowe i żywe zęby, aż do późnej starości.

Do zabiegów profilaktycznych, wykonywanych naszym Pacjentom należy:

Usuwanie osadu i kamienia nazębnego (tzw. skaling naddziąsłowy i poddziąsłowy)

W krótkim czasie po umyciu zębów (krótszym niż 24h) na ich powierzchni tworzy się lepka powłoka bakteryjna tzw. płytka nazębna = płytka bakteryjna. Jeżeli nie jest ona prawidłowo usuwana (szczotkowanie zębów przynajmniej 2x dziennie) przekształca się w osad i kamień nazębny. Kamień nazębny może doprowadzić do chorób dziąseł (zaczerwienienie, krwawienie), przyzębia, a nawet rozchwiania i utraty zębów. Aby tego uniknąć należy, co 6 miesięcy oczyszczać zęby profesjonalnie w gabinecie stomatologicznym. Zabieg taki wykonujemy ręcznie (kiretami) lub mechanicznie przy użyciu ultradźwięków. Z reguły jest to zabieg bezbolesny, jednak przy dużych złogach nazębnych, gdzie szyjki zębów są mocno odsłonięte dla całkowitego komfortu stosujemy znieczulenie. Po zakończonym zabiegu powierzchnie zębów zabezpieczamy preparatem fluorowym (tzw. lakierowanie).

Lakierowanie zębów
Jest to zabieg polegający na pokryciu zębów specjalnym preparatem fluoru o wysokim stężeniu. Powoduje on dużą odporność zębów na próchnicę oraz zmniejsza ich nadwrażliwość.

Wskazania:
- po usunięciu osadu i kamienia nazębnego
- przy nadwrażliwości zębów
- u dzieci powyżej 6 roku życia z wysokim ryzykiem próchnicy
- próchnica początkowa
- po zdjęciu aparatów ortodontycznych
- złe nawyki dietetyczne u dorosłych

Jest to zabieg całkowicie bezbolesny, który powinien być wykonywany przynajmniej raz na pół roku.

Lakowanie bruzd
Jest to uszczelnianie bruzd zębów (zagłębień na zębach) specjalnym preparatem, tzw. lakiem. Chroni on przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, np. cukrem. Metoda ta stosowana jest głównie u młodych osób, gdzie bruzdy zębów przedtrzonowych i trzonowych są zdrowe, niezaatakowane próchnicą. Zęby powinno się uszczelniać zaraz po wyrżnięciu całej powierzchni żującej.

Zabieg jest zupełnie bezbolesny, a lak powinien być kontrolowany co 6 miesięcy.